Дата: 2025-05-12
Монографията на д-р Елица Джонгова, дм, е посветена на един специален хирургичен подход в оралната хирургия - гингивална аугментация при мекотъканен дефицит. Актуалността на разглежданата тематика се определя от необходимостта от избор на подходяща техника и материал за успешна гингивална аугментация с прогнозируем резултат при повишени естетични изисквания от страна на пациентите.
В първата част на монографията са разгледани анатомични и физиологични особености на лигавицата в устната кухина, както и различни фактори, които влияят върху нея. Това дава възможност да се планират адекватно и целесъобразно хирургичните интервенции и да се предотвратят усложненията, свързани с тях.
Във втората глава са представени детайлно различните видове трансплантати за гингивална аугментация и техните специфики.
Описани са ползите и недостатъците при използването на различните видове автогенни мекотъканни трансплантати при увеличаване на широчината на прикрепената лигавица или задебеляването и, с цел правилно контуриране на меките тъкани при гингивални рецесии и обеззъбени участъци.
В своята монография др. Джонгова е направила преглед и е описала различните хирургични техники за увеличаване на прикрепената гингива при вестибулопластика, покриване на гингивални рецесии и увеличаване на кератинизираните тъкани. Обобщава традиционните хирургични техники и модификациите им през годините, обсъдени са последователно индикациите и контраиндикациите на прилагането им. Дадена е и детайлна обосновка за подобряване на терапевтичните резултати чрез стриктно следване на хирургическите принципи за успех при мекотъканен дефицит от различно естество. Авторката споделя собствен клиничен опит при използването на различните методи на мекотъканна аугментация, онагледена с успешно решени клинични случаи с различни трансплантати.
Методично са представени корективните мекотъканни оперативни интервенции при гингивални рецесии и за нуждите на предпротетичната хирургия с различните видове гингивални трансплантати, чрез които може да се постигне предвидима дългосрочна стабилност на тъканите при отлични функционални, биологични и естетични резултати.
Предствени са предимствата, недостатъците и лимитиращите фактори на различните техники на вземане на гингивалните трансплантати и различните техники на фиксиране в реципиентната ложа. Упоменати са и условията за успех при тези оперативни интервенции и профилактиране на възможните усложнения в областта на донорската и реципитната ложа.
Обсъдено е критично и използването на PRP и PRF - автогенни деривати за гингивална аугментация. Направен е важен извод за клиничната практика, че PRP и PRF се прилагат за гингивална аугментация и лечение на рецесии, само след като се покрият с ламба от тъкани по съседство, а без да се покриват, само когато се използват за превръзка на донорското място на небцето. Акцентира се на факта, че PRP и PRF могат да бъдат полезни в при хирургичното лечение на рецесии, както и да ускоряват оздравителните процеси, но по отношение на увеличаването на широчината и най-вече на дебелината на кератинизираната лигавица, тяхното прилагане е по-ограничено.
Описани са алогенни и ксеногенни трансплантати, които имат сравнително добри показатели по отношение на клетъчна адхезия и последващ структурен интегритет.
Обект на интерес на др. Джонгова са и алогенните и ксеногенните трансплантати за увеличаване на прикрепената лигавица при лечение на рецесии и за подготовка на челюстите за подвижно и неподвижно протезиране. Ацелуларният (безклетъчният) дермален матрикс - алогенен или ксеногенен, може да се използва като алтернатива на свободните автогенни гингивални трансплантати при аугментационните мекотъканни оперативни интервенции за лечение на гингивални рецесии и вестибулопластика, особено в случаите на ограничение при вземане на автогенен графт. Изтъкнати са предимствата на ксеногенните трансплантати при третиране на мекотъканен дефицит (онагледени с клинични случаи), както и съвременните тенденции при алопластичните материали.
Монографичният труд има оригинални научноприложни приноси и е написан на базата на богатия клиничен опит на д-р Джонгова, обсъждане на различните хирургични техники и на сравнителен анализ на различните материали за мекотъканна rингивална аугментация при съвременно проучване на литературата. Тази книга ще бъде полезно помагало за студенти, специализанти, докторанти и практикуващи лекари по дентална медицина за възможните начини за третиране на мекотъканния дефицит. Успешното лечение на тези състояния би довело до повишаване на качеството на живот на тези пациенти и до стабилни дълготрайни естетични и функционални резултати.
София, март 2025 г.
Доц. д-р Елица Георгиева Деливерска-Александрова, дм