Дата: 2025-04-03
Компютъртомографското изследване на сърцето има над тридесетгодишна световна история. Днес коронарният артериален калциев скор е най-мощният неинвазивен предиктор за бъдещи СС събития и основен инструмент за рестратификация на риска, с минимална радиационна експозиция.
Компютъртомографската коронарна ангиография претърпя огромен технологичен прогрес в последното десетилетие, което направи методиката по-прецизна и по-лесно изпълнима. Резултатите от стотици проучвания превърнаха КТКА в реална алтернатива на СКАГ при диагностиката на коронарната болест.
При болните със стабилна гръдна болка без известна ИБС КТКА е тест на първа линия. Компютъртомографската коронарна ангиография може да се обсъжда също при: остро настъпила гръдна болка и ниска вероятност за обструктивна ИБС, както и за оценка на коронарните артерии преди некоронарна сърдечна хирургия, след коронарна реваскуларизация за оценка проходимостта на графтове и стентове с голям диаметър.
Компютъртомографската коронарна ангиография идентифицира и меките и нестабилни атеросклеротични плаки, което повишава диагностичната и прогностична стойност на методиката. Ето защо изследването може да е полезно и при високорискови безсимптомни пациенти.
При диагностиката на аномалиите на коронарните артерии КТКА е основен диагностичен инструмент, с особена важност при млади пациенти и атлети.
Доц. Атанас Ангелов е пионерът сред кардиолозите в България в усвояването и използването на КТ на сърце в реалната диагностична и клинична практика. Още от 2009 г. той започва активно да работи методиката и до момента има над 1700 самостоятелно извършени и оценени КТ изследвания на кардиологични пациенти. Неговата монография е първо по рода си помагало, написано от кардиолог на български език, с много сериозна научна и практична стойност. Трудът е много добре структуриран и илюстриран със снимки от собствен материал с изключително добро качество.
Особено високо оценявам представените реални клинични случаи от практиката на доц. Ангелов, които великолепно илюстрират теоретичната част на изложението и дават на клиницистите реална представа за практическата полза от методиката.
В заключение давам изцяло положителна оценка на монографията „КОМПЮТЪРТОМОГРАФСКА ДИАГНОСТИКА НА КОРОНАРНАТА АРТЕРИАЛНА БОЛЕСТ” и пожелавам на колегите приятно четене. А на автора желая да продължи с пионерската си и просветителска дейност в областта на КТ сред кардиологичната гилдия!
проф. Иван Груев дм , FESC, зам. директор по медицинската дейност на НМТБ „Цар Борис III”
София, 30.01.2025