Дата: 2025-02-13
Предоставеният ми за рецензиране научен труд със заглавие „Ендотелна дисфункция и хронична венозна болест“ от д-р Христо Станиславов Абрашев, дм, представлява монографичен труд, разглеждащ в дълбочина патогенетичните механизми в развитието на хронична венозна недостатъчност и връзката им с развитието на заболяването и диагностичните похвати, прилагани при изследва-нето ѝ.
Структурата на монографията е класическа и обхваща четиринадесет глави, включително библиография.
В началото авторът описва детайлно анатомичните и хистологични особености на съдовата система, като вниманието е акцентирано върху ултрастуктурните характеристики, както и физиологичните действия на елементите, влизащи в структурата на съдовете. Представени са общо патогенетичните механизми при най-честите съдови заболявания, като атеросклероза и коронарна съдова болест, след което е направен преход и към ангажирането на венозната система в хода на развитие на хронична венозна болест (ХВБ) и усложненията ѝ.
Обширно са описани и представени рисковите фактори за развитие на ХВБ, както и социалният и икономически ефект на заболяването, нещо особено важно в съвременния модел на изграждане на ефективна система на здравеопазване. Демонстрирани са редица класификационни и скоринг системи.
Вероятно едно от най-големите преимущества на труда е задълбоченото и изключително прецизно описание на патогенетичните механизми участващи в развитието на ХВБ. В тази глава особено внимателно е описана връзката между повечето етиологични и рискови фактори и индуцираните от тях клетъчни и молекулни промени, довели до структурно и функционално ремоделиране на съдовата стена и функциите ѝ. На много места са направени препратки относно връзката на тези механизми, промяната в степента на продукция или експресия на някои активни молекули, и значението им в бъдещото диагностично и терапевтично поведение при тези болни.
Представени са повечето от утвърдените и използвани в рутинната диагностична практика за диагностика на ХВБ методи, като при част от тях са сравнени приложимостта и лимитиращите моменти.
Особен интерес предизвикват и демонстрираните част от собствени резултати, в които авторът и екипът му изследват селектирана група от пациенти, определяйки серумни нива на различни цитокини и степента на експресия на някои протеини, и търсейки връзката им с развитието на ХВБ.
В заключение, рецензираната монография представя напълно и подробно описан научен подход при задълбоченото изясняване на голяма част от интимните механизми в развитието на хроничната венозна болест. По своята същност тази книга би могла да послужи не само на лекари специалисти по съдова хирургия и ангиология, но и на редица други диагностични и терапевтични специалности, както и би обогатила познанията и на учени, студенти и хора имащи задълбочен интерес в съдовата патология.
проф. д-р Юлиан Ананиев, дм
Катедра по обща и клинична патология, съдебна медицина и деонтология, и дерматология,
Медицински факултет, Тракийски университет, Стара Загора