Дата: 2025-01-08
По данни на GLOBOCAN за 2022 г. близо 20 милиона души се диагностицират със злокачествени новообразувания, а над 9.7 милиона пациенти загиват вследствие на онкологични заболявания. В различните етапи на онкологичното заболяване са налице различни пациентски потребности и съответно различни цели на лечението. Наред с основните противотуморни лечебни модалности (хирургично лечение, лъчелечение и системна лекарствена терапия), от изключително значение за удовлетвореността и качеството на живот на пациентите се явява и целият спектър от поддържащи грижи, който включва управление на страничните ефекти от лечението, контрол на симптомите и подкрепа на пациентите и техните семейства. Достъпът на пациентите с онкологични заболявания до адекватни поддържащи и палиативни грижи се явява важен маркер за качествена цялостна онкологична грижа.
В своя монографичен труд д-р Драгомир Стоянов прави задълбочен обзор на актуалните дефиниции и принципи на поддържащите и палиативните грижи при онкоболни. В унисон със световните препоръки се набляга върху необходимостта от ранно интегриране на тези принципи чрез усвояване на умения и обучение на лекуващите екипи с оглед подобряване на качеството на онкологичната помощ. Извършен е критичен и задълбочен анализ на организацията и проблемите на палиативните грижи в България, с което се очертават и възможности за преструктуриране и оптимизиране на палиативната помощ в страната.
В тази книга са разгледани всички аспекти от палиативната медицина при онкоболни, като обзорът включва данни от най-съвременните изследвания и препоръки за поведение. Всеки един от възможните проблеми при пациенти с авансирали тумори е разгледан в дълбочина, като са описани основните етапи при диагностиката, оценката и лечението им. Наред с най-актуалната информация, д-р Стоянов представя и резултати от свои научни разработки, касаещи проблемите за достъпа до медицинска помощ при онкоболни и начини за идентифициране на дистрес при пациентите.
Считам, че тази монография ще бъде полезна на всички медицински онколози и лекари, проявяващи интерес към принципите на палиативната помощ. Този труд има потенциала да подобри знанията и уменията на лекарите в областта на палиативната медицина и да засили техния интерес към научни разработки в тази насока. Нещо повече, тази монография може да се използва като помощно средство при обучението на студенти и специализанти в рамките на различни обучителни програми.
проф. д-р Николай Цонев, д.м.