Дата: 2024-12-17
Профилактиката е безценна медицинска дейност, когато е приложена на време. Няма лекар, който да не я препоръчва горещо във всички медицински дисциплини. Ортодонтската профилактика е действие, което не позволява на вредните фактори да доведат до тежки зъбно-челюстни деформации. За ортодонтите прилагането на профилактика първите години от живота на индивида е отговорен и задължителен елемент от грижата за зъбното здраве на децата. Често пъти моментът за прилагане на профилактика е изпуснат, защото ортодонтът вижда децата късно, когато вече вредните фактори са се проявили.
Монографията „Постнатално развитие на лицево-челюстната област и профилактика на ортодонтските деформации“ се състои от 4 глави, последователно и логично подредени.
Първа глава обяснява що е то профилактика и ранно ортодонтско лечение, според различните ортодонтски школи в света. Обяснени са какви са плюсовете и минусите на ранното ортодонтско лечение.
Втората глава „Развитие на лицево-челюстната област“ е образователна. Тя започва с нормалното оформяне на лицевата област от ембрионалния период до оформено постоянно съзъбие. За първи път в нашата ортодонтска литература се разглежда този въпрос така систематизирано, подробно и ясно обяснено. Тази глава от монографията представя растежа и развитието на лицевия скелет много задълбочено, последователно и разбираемо за читателя.
Третата глава е най-важна, защото разглежда последователно факторите, които влияят на оформяне на лицевата област. Разгледани са генетичните и епигенетични фактори; фактори на външната среда, които оформят орофациалния комплекс в различни периоди от неговото формиране; влиянието на правилните естествени функции – сучене, гълтане, дишане, дъвчене, за нормално извайване на устната кухина. Също така се разглежда и развитието на неправилните функции, като причина за зъбно-челюстна деформация пак в различните периоди от формирането на съзъбието. Отбелязва се влиянието на неправилната морфология на френулуми и гингиво-букални връзки върху развитието на зъбно-челюстните деформации. Предложени са различни профилактични действия, полезни за правилното формиране на естествените функции според вида на съзъбието и установените белези на бъдещи отклонения. Обяснен е патогенетичният механизъм на вредните навици – смукане на пръсти, предмети, устното дишане и инфантилното гълтане, както и психо-соматичните причини за развитие на вредни навици. За първи път в нашата ортодонтска литература се разглежда връзката между стойката и промени в оклузията. Предложени са и профилактични средства за коригиране на неправилните функции и отстраняване на вредните навици.
Четвърта глава е най-полезна, защото авторът – доц. Арнаутска, представя собствени случаи, на които са приложени различни профилактични мероприятия, показан е също резултатът от тях, дългосрочното проследяване на пациентите и оценка на необходимостта от по-късно ортодонтско лечение и провеждането му, ако е било необходимо. Заедно с множеството клинични случаи са представени профилактичните дейности, които са приложени. Много важен елемент в обосновката на предложената профилактика е какви са плюсовете от нея, както и от ранно ортодонтско лечение. Разгледани са най-честите оклузални деформации, които, ако не се лекуват, утежняват своето развитие и могат да стигнат до ортодонтско-хирургично лечение. Представянето на собствени случаи говори, че авторът е един добър и опитен клиницист. Пациентите са наблюдавани достатъчно дълго време, за да е уверен лечителят, че лечебният резултат е запазен и стабилен.
Качествата на монографията „Постнатално развитие на лицево-челюстната област и профилактика на ортодонтските деформации“ на доц. Христина Арнаутска бих характеризирала така:
√ авторът аргументирано защитава своето становище, че профилактиката и ранно лечение на ортодонтските деформации е от съществено значение за намаляване тежестта на ортодонтската деформация;
√ монографията е образователна, защото систематизирано и задълбочено разглежда теоретичните въпроси на растежа и развитието на лицево-челюстната област, които досега в българската ортодонтска литература не бяха засягани, т.е. запълни се една ниша;
√ разгледани са условията, които влияят на развитието на оро-фациалната система. Описани са факторите, на които не можем да влияем, но можем да търсим, наблюдаваме и следим – генетичните фактори. Въздействието на външната среда, което влияе на функциите, като ги променят патологично, са представени подробно, както и методи и средства за отстраняването им. Промяна в анатомията на меките тъкани, които могат да са причина за развитие на зъбно-челюстни деформации;
√ представени са собствени конкретни клинични случаи, свързани с разглежданата тематика, предложени са клинични решения, определени са ползите от ранната намеса, проследени са пациентите до оформяне на съзъбието и се предлагат мерки за лечение, ако са необходими.
Благодарение на задълбочени научни изследвания са доказани конкретните промени в лицевата област, вследствие на влиянието на външни фактори. Доброто им познаване позволяват да се предложат и средства за отстраняването им.
Считам, че монографията е един завършен подробен научен труд, който е полезен за всички области на денталната медицина. За лекарите по дентална медицина, които са общопрактикуващи и познават семействата, навреме да насочат към ортодонт малките си пациенти; за студентите по дентална медицина и специализантите по ортодонтия един нов литературен източник. За специалистите – ортодонти – аргументирано становище за значението на профилактиката и ранното ортодонтско лечение, подкрепено от собствени клинични случаи, успешно излекувани.