Дата: 2023-02-23
От съдебномедицинска гледна точка представеният за рецензия труд обхваща една изключително специфична и важна за съдебната медицина тема, каквато е изследването на човешки косми, явяващи се веществени доказателства като средство за индивидуална човешка идентификация и разкриване на престъпления срещу личността.
Структурата на монографията е съставена от шест глави с общ обем от 343 страници. Материалът е богато онагледен със 106 снимки, 10 фигури и 31 таблици. Използван е внушителен брой литературни източници – 410, като е направен обстоен литературен преглед на научно-практическите разработки, свързани с изследването на косми в търсенето на оптимални индивидуални идентификационни критерии при изследването на човешки и животински косми.
Направен е задълбочен и всеобхватен обзор на научните изследвания, формирали познанието за структурата и функциите на човешките косми, както и за сравнението и отдиференцирането им от животински косми и влакна с небиологичен произход.
Авторът е направил прецизен аналитичен преход от класическото макро- и микроскопско изследване на човешките косми и биохимичното им представяне към съвременните подходи за тяхното изследване, един от които е и методът на ДНК профилирането при изследване на ядрена и митохондриална ДНК.
Представени са разнообразни базови и съвременни методи и техники за изследване на характеристиките на човешките косми, които да покрият всички по-значими научно-практически изисквания и показатели при извършването на този тип проучвания. Изложението на материала е систематично и всеобхватно.
Анализирани са възможностите на микро- и макроскопските находки при извършване на съдебномедицински изследвания на човешки косми и са направени обосновани диференциално диагностични определяния и обсъждания.
Описани са и възможни увреждания и отлагания на биологични и небиологични следи по човешките косми като неразделна част в процеса на изследване на веществени доказателства.
За първи път в българската съдебномедицинска литература се прави подобен експертен сравнителен анализ на морфологията на уврежданията на човешките косми, причинени от различни травмиращи предмети, болестните им промени, както и задълбочена съпоставка между публикуваните резултати по темата от световни литературни източници.
Направена е умела съпоставка както на литературните данни по темата, а така също и между значителен набор от доказателствени компоненти и средства.
С оглед изтъкнатите качествени и количествени показатели считам, че издаването на монографията на д-р Емилия Каишева, д.м., със заглавие „Съдебномедицинско значение на човешките косми“, безспорно ще бъде много полезна за обучението на лекари специализанти, за експертната работа на съдебномедицинските специалисти, както и като цяло за развитието на съдебно-медицинската теория и практика в Р България. Монографичният труд е необходим и би бил полезен и за експерти от структурите на МВР.
12.01.2023 г.
Рецензент: Доц. д-р Александър Апостолов
Катедра по съдебна медицина и деонтология при МФ на МУ-София